Panathinaikos F.C.
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο ΠΑΟ την καλύτερη μπάλα...

Πήγαινε κάτω

Ο ΠΑΟ την καλύτερη μπάλα... Empty Ο ΠΑΟ την καλύτερη μπάλα...

Δημοσίευση  Panathas (Admin) Δευ Νοε 24, 2008 9:58 pm

Στην επίσημη ιστοσελίδα της ΟΥΕΦΑ μίλησε ο Χενκ τεν Κάτε ενόψει του κρίσιμου αγώνα του Παναθηναϊκού στο Μιλάνο απέναντι στην Ιντερ για το Τσάμπιονς Λιγκ αλλά και για τη μάχη του ελληνικού πρωταθλήματος.

«Δεν έχουμε τίποτε να χάσουμε. Χτίζουμε μια νέα ομάδα και παιχνίδια σαν αυτό με την Ιντερ μας δίνουν την ευκαιρία να δούμε που κινούμαστε. Αν μείνουμε συγκεντρωμένοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα τότε μπορούμε να τους αιφνιδιάσουμε.
Τους σεβόμαστε αρκετά αλλά δεν φοβόμαστε αφού σε 90 λεπτά πολλά μπορούν να συμβούν», τόνισε χαρακτηριστικά στις αρχικές του δηλώσεις ο Ολλανδός τεχνικός, ενώ για το ελληνικό πρωτάθλημα τόνισε: «Ολοι περιμένουν από εσένα όταν είσαι Παναθηναϊκός να κερδίσεις όλα τα ματς του πρωταθλήματος αδιαφορώντας για τον αντίπαλο. Αυτό όμως, είναι αδύνατο να συμβεί»...

Σε ερώτηση για το τι ήταν εκείνο που τον έπεισε να δεχθεί την προσφορά από την Ελλάδα, απάντησε: «Η διοίκηση του συλλόγου μου έκανε μεγάλη εντύπωση, μου εξήγησαν το πλάνο που είχαν στο μυαλό τους και ήθελα να είμαι και εγώ μέρος του σχεδίου.
Επίσης θυμάμαι ακόμα εκείνο το ματς με την Μπαρτσελόνα το 2005, ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός και ο κόσμος φανταστικός. Αυτές οι μνήμες και κάποια ταξίδια που είχα κάνει στην Ελλάδα με βοήθησαν να απαντήσω θετικά».

Για τους φετινούς στόχους της ομάδας του, ανέφερε: «Εάν καταφέρουμε να προκριθούμε στην επόμενη φάση θα ήταν μια σημαντική τόνωση για τους παίκτες μου. Από την άλλη πλευρά σίγουρα θέλουμε το πρωτάθλημα στην Ελλάδα και αν και βρισκόμαστε πίσω στην βαθμολογία, πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε γιατί παίζουμε το καλύτερο ποδόσφαιρο.
Είμαστε σε καλό δρόμο και όσο προχωράνε οι αγώνες θα εμφανιζόμαστε ακόμα καλύτεροι».

Για την πιο... δύσκολη στιγμή που μπορεί να περάσει ένας προπονητής σε μια ομάδα, τόνισε: «Οταν δεν υπάρχουν τραυματισμοί και έχεις 26 έτοιμους παίκτες αυτομάτως σημαίνει ότι έξι από αυτούς δεν θα είναι στην 18δα και επτά ακόμα θα μείνουν στον πάγκο, έτσι κάθε εβδομάδα έχεις 15 ποδοσφαιριστές δυσαρεστημένους. Όλοι θέλουν να παίζουν και πρέπει να τους κάνω να νιώθουν ανταγωνιστικούς.
Παρόλα αυτά, δεν πιστεύω στο ροτέισον, αλλά οφείλω να τους έχω όλους σε φόρμα, έτσι δεν μπορώ ποτέ να ξέρω την ιδανική αρχική 11άδα».

Για την πίεση που αισθάνεται για το αποτέλεσμα στην Ελλάδα, ανέφερε εξάλλου: «Νιώθω πίεση κυρίως όταν τα αποτελέσματα δεν είναι καλά. Όμως όλα αυτά τα χρόνια έχω... κολυμπήσει σε πολύ βαθιά νερά και ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Εξάλλου δεν υπάρχει μεγαλύτερη πίεση από αυτήν που ασκώ εγώ στον εαυτό μου».

Ακόμα, σε μια γενική τοποθέτηση για τον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, υποστήριξε: «Στη Βρέμη κάναμε καλό ματς αφού δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και κάναμε πολλούς συνδυασμούς. Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση μας στην Ευρώπη μέχρι στιγμής, αν εξαιρέσουμε φυσικά το ματς με την Ανόρθωση. Πρόκειται για μια στιβαρή ομάδα με καλή άμυνα, είναι οργανωμένη και στην επίθεση τους έχουν παίκτες που μπορούν να κάνουν γκολ ακόμα και την μισή φάση.
Κανείς δεν περίμενε βέβαια ότι θα έκαναν αυτή την πορεία, αλλά με την νίκη τους 3-0 επί του Ολυμπιακού φρόντισαν να μας... συστηθούν. Να πω όμως ότι στην Κύπρο κάναμε την χειρότερη εμφάνιση μας, σ’ έναν αγώνα που θεωρητικά ήταν εύκολος.
Αν τα γενέθλιά μου, στις 9 Δεκεμβρίου, συνδυαστούν με μια πρόκριση στην επόμενη φάση, πραγματικά θα ήταν τα καλύτερα γενέθλια που θα είχα ποτέ! Εύχομαι η ομάδα να κάνει κάτι τέτοιο για εμένα, αλλά πρέπει να περιμένουμε και να δούμε τι θα φέρει το μέλλον».

Panathas (Admin)
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2008
Ηλικία : 29

http://panathinaikos.goalsoccer.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης