Panathinaikos F.C.
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συνέντευξη Δημήτρη Διαμαντίδη

Πήγαινε κάτω

Συνέντευξη Δημήτρη Διαμαντίδη Empty Συνέντευξη Δημήτρη Διαμαντίδη

Δημοσίευση  Panathas (Admin) Κυρ Νοε 23, 2008 7:03 pm

Ποτέ στον Ολυμπιακό» δηλώνει ο Δημήτρης Διαμαντίδης, δυο μέρες πριν από τη μεγάλη συνάντηση με τον «αιώνιο» στο παρκέ του ΟΑΚΑ.
Ο Διαμαντίδης αναφέρθηκε στην αναμέτρηση της Κυριακής αποκαλύπτοντας ότι δεν σκέφτηκε ούτε μία στιγμή να αφήσει την ομάδα, όταν γίνονταν οι συζητήσεις για την ανανέωση του συμβολαίου του.

- Έχεις κλάψει ποτέ μετά από αγώνα, είτε χαρά είτε από λύπη;
«Όχι... Ποτέ. Ούτε από χαρά, ούτε από λύπη.

- Αυτή η αστάθεια που δείχνει να έχει η ομάδα είναι κάτι που ανησυχεί εσένα;
«Σίγουρα το να παίρνουμε μία διαφορά και να μην μπορούμε να την κρατήσουμε, μας απασχολεί, όπως απασχολεί και τους προπονητές. Είναι κάτι που πρέπει να το αντιμετωπίσουμε και να το λύσουμε άμεσα, ώστε να μπορέσουμε να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια, για να είναι καλύτερα τα πράγματα στη συνέχεια και για εμάς».

- Είναι κάτι που το σκέφτεστε ίσως λίγο περισσότερο ενόψει ντέρμπι;
«Όχι... Δεν είναι κάτι το οποίο σκεφτόμαστε ενόψει του ντέρμπι. Είναι κάτι το οποίο έχει να κάνει με τη συνέχεια του πρωταθλήματος και όχι με το παιχνίδι που έχουμε μεθαύριο στο πρόγραμμα».

- Θα είστε έτοιμοι για την αναμέτρηση της Κυριακής;
«Σίγουρα είμαστε έτοιμοι. Υπάρχουν δύο μέρες ακόμη στις οποίες θα δουλέψουμε σε πράγματα τα οποία θέλουμε να παρουσιάσουμε στο παιχνίδι της Κυριακής, αλλά νομίζω ότι θα είμαστε έτοιμοι και ψυχολογικά και αγωνιστικά».

- Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η στάση του κόσμου και ποια κατά τη γνώμη σου πρέπει να είναι η στάση του στον αγώνα;
«Έχουμε ξαναπεί πολλές φορές ότι ο κόσμος για εμάς είναι μεγάλη δύναμη. Η στάση του νομίζω ότι τόσα χρόνια ειδικά σε αγώνες της Ευρώπης, όπου υπάρχει περισσότερος κόσμος μας βοηθά πάρα πολύ. Εύχομαι να είναι και στον αγώνα με τον Ολυμπιακό έτσι, γιατί ξέρουμε ότι μέσα από αυτή τη στάση δίνει και σε εμάς ένα έξτρα κίνητρο για να δώσουμε το κάτι παραπάνω στον αγώνα».

- Ποια ήταν τα συναισθήματά σου σε εκείνη την τάπα στον Άκερ;
«Μέσα στο παιχνίδι δεν προλαβαίνεις να νιώσεις και πολλά πράγματα, γιατί το παιχνίδι αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη. Μετά όταν κερδίσαμε ήμουν χαρούμενος που βοήθησα κι εγώ για να μπορέσει η ομάδα να νικήσει στο παιχνίδι. Αυτό».

- Θα πήγαινες ποτέ στον Ολυμπιακό; Και αν ναι, γιατί;
«Όχι, δεν θα πήγαινα ποτέ στον Ολυμπιακό. Οπότε δεν χρειάζεται να απαντήσω και στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης».

- Είχες σκεφτεί το 2007, όταν έληγε το συμβόλαιό σου να μην παραμείνεις στον Παναθηναϊκό; Να μην ανανεώσεις με την ομάδα;
«Όχι, δεν το είχα σκεφτεί, γιατί εξαρχής ήξερα που θέλω να είμαι, που θέλω να βρίσκομαι, που θέλω να κινηθώ και δεν υπήρχε σκέψη στο μυαλό μου να πάω κάπου αλλού. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος και είμαι πολύ ευχαριστημένος που είμαι μέλος αυτής της ομάδας και όλα πάνε καλά».

- Πώς νιώθεις ότι είσαι ο μεγαλύτερος μπασκετμπολίστας ?μετά το Νίκο Γκάλη- και σε ταλέντο και σε ήθος;
«Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια, αλλά δεν νομίζω πως έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο. Θεωρώ τον εαυτό μου έναν παίκτη, ο οποίος προσπαθεί να βοηθάει την ομάδα και από εκεί και πέρα να καταφέρει η ομάδα να κατακτά τους στόχους της. Και είμαι χαρούμενος όταν κι εγώ μπορώ και προσθέτω ένα κομμάτι σε αυτή την προσπάθεια».

- Ο κόσμος περιμένει να είσαι από σένα ο νέος Αλβέρτης. Πόσο σκέφτεσαι να μείνεις στην ομάδα;
«Δεν είμαι ο νέος Αλβέρτης. Ο Φραγκίσκος έχει μια πορεία 19 χρόνων, έχει συνδέσει το όνομά του με μεγάλες επιτυχίες. Είναι σίγουρα πολύ ωραίο να ξεκινάς την καριέρα σου σε μια ομάδα και να την τελειώνεις με τρομερή παρουσία και εκτός παιχνιδιού. Από εκεί και πέρα δεν σκέφτομαι τον εαυτό μου πότε θα τελειώσω, αν θα γίνω κάτι. Σκέφτομαι το παρών, αυτό που ζω τώρα, προσπαθώ να βοηθάω την ομάδα μου και δεν σκέφτομαι ούτε τι θα γίνει ούτε του χρόνου, ούτε σε δύο χρόνια. Σκέφτομαι τι θα γίνει τώρα».

- Θα ξεχώριζες κάποια πρόσωπα από τη θητεία σου στον Παναθηναϊκό;
«Με όλους τους παίκτες είχα και έχω καλή σχέση. Η παρουσία των προπονητών είναι πολύ σημαντική, καταλυτική θα έλεγα, γιατί μόλις ήρθα σε αυτή την ομάδα, είδα ότι το μπάσκετ είναι κάπως... αλλιώς. Και λογικό είναι ότι όταν βλέπεις τέτοια πράγματα, διαφορετικές καταστάσεις να δένεσαι και να βαδίζεις στη φιλοσοφία που αυτοί δουλεύουν».

- Ποιους θα επέλεγες στην ιδανική πεντάδα του Παναθηναϊκού;
«Νομίζω ότι ιδανική πεντάδα είναι θέμα προπονητή, γιατί αυτός ξέρεις καλύτερα ποιοι μπορούν να βοηθήσουν και ποιος πρέπει να παίζει».

- Ο Ομπράντοβιτς έχει δηλώσει ότι κάθε μέρα μαθαίνει κάτι από εσάς. Εσείς τι μπορεί να μαθαίνετε καθημερινά από αυτόν;
«Νομίζω ότι εμείς μαθαίνουμε περισσότερα καθημερινά από αυτόν. Και αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά. Αν αυτός μαθαίνει μία, εμείς μαθαίνουμε 100».

- Η παρουσία των αδελφών Γιαννακόπουλου, κάποιοι αναρωτιούνται αν είναι πίεση, ή σας προσφέρει περισσότερο θετικά συναισθήματα, όπως ασφάλεια, στήριξη...
«Δεν νομίζω να αγχώνει κάποιον άνθρωπο όταν βλέπει τους προέδρους να έρχονται κάθε φορά στην προπόνηση, να μας εμψυχώνουν και να είναι δίπλα μας. Είναι πολύ σημαντικό. Για εμάς είναι μεγάλη χαρά να τους βλέπουμε κάθε φορά στην προπόνηση και δεν νομίζω να αγχώνει κανέναν!»

- Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν κίνητρο σε ότι αφορά κυρίως τις εντός Ελλάδας διοργανώσεις;
«Δεν νομίζω ότι δεν έχουμε κίνητρο. Φυσικά και έχουμε! Ο κάθε τίτλος, το έχουν αναφέρει και οι συμπαίκτες μου και ο προπονητής μου, είναι κίνητρο για κάθε παίκτη. Και οι τίτλοι για εμάς παίζουν μεγάλο ρόλο, για να υπάρχει το κίνητρο για να μπορέσουμε να φτάσουμε στους στόχους που έχουμε θέσει».

- Τι πιστεύεις ότι πρέπει να περιμένουμε να δούμε την Κυριακή στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό;
«Θέλουμε τη νίκη, γιατί έχουμε ήδη μία ήττα από τον Πανελλήνιο. Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος, θέλουμε να κερδίσουμε, το πρωτάθλημα έχει πάρα πολύ δρόμο. Από εκεί και πέρα η ομάδα πρέπει να μείνει ήρεμη. Ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε, τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Ηρεμία χρειάζεται, συγκέντρωση και όλα τα άλλα θα τα δούμε στο γήπεδο. Τεχνικά δεν μπορώ να πω ακριβώς. Συγκέντρωση για 40 λεπτά, πάθος, θέληση, γιατί είναι ξεχωριστό παιχνίδι και βασικό να είμαστε ήρεμοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Γιατί ένας αγώνας μπορεί να αρχίσει καλά, μπορεί να μην αρχίσει καλά, έχει εξέλιξη ο αγώνας και πρέπει να παραμείνεις σε αυτά που έχεις κάνει και προετοιμάσει τις προηγούμενες μέρες».

- Τι σημαίνει μπάσκετ για σένα;
«Η ζωή μου. Αυτό που μου αρέσει, αυτό που χαίρομαι. Αυτό που ήθελα να κάνω από μικρός. Όλη μου η ζωή, η χαρά μου».

- Τι σημαίνουν οι συμπαίκτες σου για σένα;
«Επειδή το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα οι συμπαίκτες είναι το κύριο συστατικό. Σίγουρα ο κάθε παίκτης έχει διαφορετική προσωπικότητα, αγωνιστικά χαρακτηριστικά. Και πρέπει εσύ και ο συμπαίκτης σου να βρείτε μια μέση οδό. Είναι κι αυτό δύσκολο, αλλά νομίζω ότι είναι κάτι πολύ σημαντικό μέσα στην ομαδικότητα».

- Η ένταση που βγάζετε κάποιες φορές στο γήπεδο, είναι από πίεση, κούραση ή κάτι άλλο;
«Νομίζω και τα δύο.. Πίεση και κούραση. Και επίσης όλοι πρέπει να καταλαβαίνουμε ότι και οι αθλητές είναι άνθρωποι. Θέλουν να κερδίζουν, προσπαθούν, λογικό είναι κάποιες φορές να ξεφεύγουν. Σίγουρα, όταν οι αντιδράσεις είναι ακραίες δεν είναι σωστό. Και πίστεψέ, όταν πάνε στο σπίτι τους, κι αυτοί σκέφτονται τι έκαναν και στενοχωριούνται! Όλοι».

- Πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε 10 χρόνια;
«Δεν το έχω σκεφτεί. Αυτό που θέλω είναι να είμαι υγιής. Μόνο υγεία. Όλα τα άλλα θα δούμε τι θα γίνει».

- Τι σ’ αρέσει να κάνεις όταν βρίσκεσαι εκτός γηπέδου;

«Είναι λίγες οι ώρες, αλλά συνήθως φαγητό, σινεμά, όποτε μπορούμε για διασκέδαση...».

- Τι είναι αυτό που σε φοβίζει περισσότερο;
«Οι αρρώστιες... Φοβάμαι πάρα πολύ τις αρρώστιες. Μέσα στο γήπεδο; Με φοβίζει; Όταν η ομάδα βλέπω ότι χάνει και είναι λίγος ο χρόνος. Κάποιες στιγμές βρίσκονται οι λύσεις, κάποιες φορές έρχονται, άλλες δεν έρχονται».

- Τι χρειάζεται ένα παιδί για να παίξει μπάσκετ;
«Δεν είμαι αρμόδιος να το απαντήσω αυτό. Λογικά χρειάζεται ταλέντο, δουλειά και από εκεί και πέρα ν’ αγαπάς αυτό που κάνει. Αυτά νομίζω».

- Τι θα θέλατε να δείτε εσείς από τον κόσμο την Κυριακή και τι θα πρέπει να περιμένουν να δουν οι φίλαθλοι από εσάς;
«Ο κόσμος περιμένει από εμάς να δει μια ομάδα η οποία θα μπει στο γήπεδο παθιασμένη με μυαλό όμως, να μην παρασύρεται και έτοιμη να δώσει το 100% για τη νίκη. Από τον κόσμο θέλουμε να είναι ήρεμος να βοηθά την ομάδα χωρίς ακρότητες, μέσα σε κόσμια πλαίσια και να γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι και να το χαρούν όλοι και όσοι θα έρθουν στο γήπεδο, αλλά και όσοι θα το δουν από την τηλεόραση».

Panathas (Admin)
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2008
Ηλικία : 29

http://panathinaikos.goalsoccer.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης